czwartek, 23 sierpnia 2012

Najczęstsze choroby wyniesione z pracy

Osoby pracujące w trudnych warunkach (np. pracujące w jednej pozycji, w hałasie, ze związkami chemicznymi) są narażone na różnego rodzaju choroby, które nie są genetycznie wrodzone, lecz są to schorzenia nabyte. Prowadzić mogą do kalectwa albo też do utraty życia. 

Wydawać by się mogło, że niewinna praca przy biurku to najmniej zagrażająca praca naszemu życiu. Nic bardziej mylnego – nawet ona może doprowadzić do trwałego kalectwa lub do śmierci. Jeszcze do niedawna nazywano ją chorobą maszynistek. Jednak w dobie rozwijającej się komputeryzacji, współcześnie prawie każdy ma kontakt z komputerem i klawiaturą. To sprawia, że wszyscy ci, którzy długo i często pracują na komputerze mogą skarżyć się na zespół cieśni nadgarstka. Zaczyna się niewinnie od mrowienia dłoni spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. W późniejszym czasie pojawia się drętwienie rąk i zaburzenia czucia kciuka, palca wskazującego i środkowego. Efektem może być ograniczenie ruchowe i wypadanie przedmiotów trzymanych w dłoni. 
Aby temu zapobiec warto zadbać o siłę i rozciąganie mięśni rąk i przedramion, dbanie o prawidłowe ułożenie rąk i nadgarstków w trakcie pracy, dbanie o odpowiednio długie przerwy w pracy, starać się prawidłowo rozkładać obciążenie na obie ręce i utrzymywać prawidłową postawę ciała. 

Na schorzenie zwyrodnieniowe kości narażeni są przede wszystkim pracownicy sklepów. Ze względu na dźwiganie ciężkich towarów wiele pracowników straciło zdrowie i w ostateczności pracę. Głównym problemem w tym przypadku są poważne uszkodzenia kręgosłupa. Podobny problem mają także pielęgniarki. 

Żylaki atakują osoby, które wykonują pracę w pozycji stojącej, czyli kosmetyczki, fryzjerzy, kucharze, sprzedawcy. Niesłusznie traktuje się je jako problem kosmetyczny, a w rzeczywistości są one przewlekłą chorobą, która bardzo często wymaga leczenia operacyjnego. 
Hamując występowanie żylaków należy wykonywać proste ćwiczenia (nawet spacery, pływanie, przejażdżka rowerem będą bardzo pomocne), masować stopy, nosić odpowiednie i wygodne obuwie oraz prawidłowo się odżywiać. 

Proces spawania łączy się z wydzielaniu się wielu czynników szkodliwych dla zdrowia. W tym wiele jest związków chemicznych występujących w postaci dymów i gazów. Zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, oparzenia twarzy, części ciała spowodowane iskrami uwalniającymi się podczas wykonywania spawania. Jak należy chronić swoje zdrowie i ciało przed tego typu zagrożeniami? Należy stosować maski spawalnicze, które wykonane są z lekkiego tworzywa i zapewniają maksimum bezpieczeństwa podczas spawania. Maski spawalnicze wyposażone są w duże filtry, które chronią oczy przed szkodliwymi promieniowaniami. Maski spawalnicze chronią nie tylko oczy, ale również całą twarz spawacza. 

Nie należy lekceważyć tego typu zagrożeń, a zapewne ich lista jest jeszcze dłuższa i przerażająca. Zawsze jednak, bez względu na pracę, warto dbać o swoje zdrowie, nosić odpowiednie obuwie, ubranie ochronne oraz maski, wykonywać proste ćwiczenia czy nawet długie spacery. Dzięki tym prostym sposobom dłużej możemy cieszyć się zdrowiem, a praca nie będzie wydawała się tak męcząca.